Blog Nasıl Açılır? – Blog Açmak

Blog açmak - blog nasıl açılır - blog açmak için yapılması gerekenler - nasıl blog açılır - seyahat blogu nasıl açılır - makyaj blogu nasıl açılır - blog açmak kaç para - gezi blogu açmak - moda blogu açmak
Blog açmak hakkında her şey

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak aslında çok kolay bir işlem olsa da devamını getirmek oldukça uzun zaman alır. Dışarıdan bakıldığında sadece blog yazarak aylık oldukça fazla para kazandığınızı düşündüğünüz bir çok isim vardır fakat aslında işin özü bu değildir. Devamlı yazı yazmak, içerik üretmek, fotoğraflamak ve  bir kitle edinip bu yazıları okutmak oldukça zor bir iştir. Ben nasıl başladım diye sorarsanız ilk blogumu 2008 yılında yemek üzerine açtım daha sonra 2014 yılında bir e ticaret sitesi kurdum 2016 yılında ise bu blogu açtım! Şimdi ise bir başka siteyi kuruyorum. Hiç bir teknik bilgim ve alt yapım olmadan bütün bu siteleri açtığımı belirtmek isterim 🙂  Alan adı nasıl alınır, site nasıl kurulur, fotograf nasıl eklenir gibi soruları google sora sora bilgi edindim! Demem o ki karar verdikten sonra devamını tek başına yapmamanız için hiç bir sebep yok!

Blog açmadan önce kendinize şunu sormalısınız bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, devamını getirebilir miyim? Bu sorularınızın cevabı evet ise haydi blog kurmaya!

Blog açmak - blog nasıl açılır - blog açmak için yapılması gerekenler - nasıl blog açılır - seyahat blogu nasıl açılır - makyaj blogu nasıl açılır - blog açmak kaç para - gezi blogu açmak - moda blogu açmak
Blog nasıl açılır?

Tema Belirlemek – Blog Açmak

Blog kurmaya karar verdiniz fakat ne üzerine yazacağınızı bilemiyorsanız ilk olarak ilgi alanlarınız hakkında yazmaya başlayabilirsiniz. Tema belirlemek neden önemli derseniz sizi takip eden kitleye düzenli olarak benzer konularda içerik üreterek okunabilirliğinizi arttırmak için! Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız seyahat blogu açabilir gezdiğiniz yerleri anlatan gezi yazıları veya anı yazıları yazabilirsiniz yada makyaja ilginiz varsa ürünleri deneyip bu deneyimlerinizi yansıtabilirsiniz. Fakat sevmediğiniz şeyler üzerine ilerlemek bir süre sonra yorucu bir hal alacağı için hem sizin motivasyonunuz kırılmasına hem de okuyucuyla iletişiminize yansıyacaktır. O yüzden blog kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren bir ana tema bir kaç tane de yan tema belirlemek en önemlisi!

Diyelim ki ana temanız fotoğrafçılık, bunun yanında yan tema olarak teknoloji ve seyahat eklediğinizde okuyucu kitlenizin ilgili duyma ihtimali yüksek alanlar olduğu için diğer yazılarınızı okuması da çok muhtemeldir. Bu şekilde yazdığınız bir çok yazıda başarılı olabilirsiniz.

Türkiye’de blog yazıp bir çok işbirliğine imza atan çok fazla kişi bulunmakta bunlarda biri de siz olabilirsiniz, temanızı belirlediyseniz sıra ikinci adımda!

Blog açmak - blog nasıl açılır - blog açmak için yapılması gerekenler - nasıl blog açılır - seyahat blogu nasıl açılır - makyaj blogu nasıl açılır - blog açmak kaç para - gezi blogu açmak - moda blogu açmak
Moda blogu nasıl açılır – Blog Açmak

Blog İsmi Belirlemek – Blog Açmak

Blog ismi belirlemek aslında biraz çetrefilli bir durumdur şöyle ki bu işe başlarken ilerde markalaşacağınız fikrini aklınızdan çıkartmadan ve uzun yıllar boyunca bu simle devam edeceğinizi hatırlayıp ona göre isim seçmekte fayda var. Bu isim adınız soyadınız olabileceği gibi kendinizle özdeşleştirdiğiniz bir kelime de olabilir. Eğer bir gezginseniz ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, yada tırmanışlar yağıyorsanız dağcı gezgin gibi gibi isimler türetip bunları da koyabilirsiniz. Hatta daha basit bir şekilde blogbyisminiz şeklinde bir tercih de yapabilirsiniz. Blog ismi seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri çok uzun olmaması bir diğeri ise ingilizce karakter olduğu zaman içinde absürt kelimeler bulunmaması. Bunlara dikkat ederek akılda kalıcı bir blog ismi bulup blogu açabilirsiniz.

Blogspot/Wordpress mi web sitesi mi?

Tema ve isim belirlediysek sıra hizmet alıcılarında! Blogspot ve wordpress ücretsiz olarak size blog adresi hizmeti sağlamakta fakat seçtiğiniz blog isminin sonunda blogismi.blogger.com veya blogismi.wordpress.com gibi uzantılar bulunmak zorunda! Fakat bu tür uzantılı bir site açtığınız zaman bu siteler üzerinden google adsense üzerinden para kazanmanız oldukça zordur.

Blog yazmayı gerçekten düşünüyorsanız benim önerim kesinlikle bir host ve domain satın alıp kendi sitenizi kurmanız yönünde! Bu şekilde dilediğiniz düzenlemeleri yapabilir ve blog yazarak para kazanabilirsiniz.

Host ve Domain Ne Demek

Host ne demek? derseniz hemen açıklıyorum host sizin sitenizin açık kalması için çalışan serverlar aslında, sitenizin açık kalması için hizmet sağlayıcılarına belirli ücretler ödemeniz gerekmekte. Aylık yıllık ve daha uzun yıllar için her bir sağlayıcıda Godaddy.com ,Turhost.com veya bir çok yerli ve yabancı sitede bunun için belirlenmiş fiyatları inceleyip satın alabilirsiniz.

Domain ne demek? derseniz ise kısaca sitenizin adı diyebilirim. Uzantısına bağlı olarak fiyatlar değişim göstermektedir. blogismi.com ile blogismi.net veya diğer uzantılar arasında fark olduğu gibi düşündüğünüz blog ismi alınmış ise ve bu ismi almak istiyorsanız bunun için de satıcının belirlediği fiyatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden blog ismi düşünürken bir kaç alternatif belirlemekte fayda var.

Blog açmak - blog nasıl açılır - blog açmak için yapılması gerekenler - nasıl blog açılır - seyahat blogu nasıl açılır - makyaj blogu nasıl açılır - blog açmak kaç para - gezi blogu açmak - moda blogu açmak
Yarım saatte blog açmak

Host ve Domain Alımı – Blog Açmak

Web sitenizi açmak için alacağınız bu iki hizmeti daha önce hiç web sitesi açmadıysanız veya ingilizcenize güvenmiyorsanız benim önerim teknik desteği olan bir Türk firmadan almanız yönünde. Yaşayabileceğiniz bir sorunda telefonla iletişim kurabilecek olmanız önemli bir faktör! Peki Host ve Domain almak için nereyi önerirsin derseniz benim önerim Godaddy.com ve Turhost.com . Her iki sitede de yılın neredeyse her döneminde kampanyalar bulunmakta bunlardan host ve domain aynı siteden seçip daha uygun bir fiyata hatta alan adınızı ücretsiz alabilirsiniz. Henüz başlangıç aşamasında olduğunuz için sitenizde çok fazla trafik olmayacağından ekonomik olan paketlerden birini seçip alabilirsiniz.

WordPress Kurulumu

Host ve Domain satın aldıktan sonra satın aldığınız aracı sirketten kendi hesabınıza girip cpanel kısmına gelip kurulumu yapmanız gerekmekte. Burada aracı kurumdan – host ve domain aldığınız sitenin teknik desteğinden – da yardım isebilirsiniz fakat cpanel kurulumu için aslında sizi çıkan sekmeler yönlendirmektedir. WordPress i kurduktan sonra cpanel üzerinden wordpress kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi alarak sitenize giriş yapabilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi

Satın aldığınız alan adı üzerinde kurulumları yaptıktan sonra sitenize giriş yapmak için blogismi.com/wp-admin sayfasına gelerek almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi girerek giriş yapabilirsiniz. WordPress kurulumu yaptıktan sonra il yapacağınız şey bir tema belirlemek! WordPress temaları ücretli ve ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Tema seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri seçtiğiniz blog konusu özelinde nasıl duracağı bunun için wordpress te farklı konular üzerine ayrılmış temaları da görebilirsiniz. Tema seçerken dikkat edeceğiniz şeylerden biri ise daha sonradan sık sık adını duyacağını SEO uyumlu olması 🙂

Blog Açmak ile Bitmedi! Blog Açtıktan Sonra Yapılacaklar

Blog açmak kısmınızı tamamladınız peki sonra? Bütün bunları yaptıktan sonra kategorilerinizi belirleyip, menünüzü düzenlemeniz, favicon eklemeniz, blogunuzun güvenlik ayarlarını yapmanız gerekmekte.

Kurulum aşaması tamamen bittikten sonra ise yapmanız gerek şey blog yazısı yazmak ama tabii ki bu iş bu kadarla bitmiyor bunu devamlı olarak beslemeniz gerekiyor! Bu ne demek Tuğçe derseniz şu demek insanlar sizi nereden bulacak ve bu yazıları okuyacak? Çok güzel bir yazı yazdınız fakat kimse okumuyor? Nasıl okunmasını sağlayacaksınız? Bunun için bir çok taktik bulunmakta fakat benim önerim bunu sosyal medya hesaplarınız üzerinde paylaşmanız. Tamamiyle organik bir trafik yakalamanız yönünde! Bir yazı yazdıktan sonra bunu mutlaka facebookta, instagram storylerinde hatta instagram bionuza linki bırakmanız yönünde!

Blog açmak - blog nasıl açılır - blog açmak için yapılması gerekenler - nasıl blog açılır - seyahat blogu nasıl açılır - makyaj blogu nasıl açılır - blog açmak kaç para - gezi blogu açmak - moda blogu açmak
Evden çalışarak para kazanmak – Blog açmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir